FACILITATI PENTRU INVESTITORI
     - Asezarea geografica in apropierea a 3 cai de comunicatie importante : Dunarea, drum national DN 41, calea ferata Giurgiu- Bucuresti ce faciliteaza legaturi cu alti agenti economici inclusiv internationali (Bulgaria, Turcia) ;
     - Imobile si terenuri agricole aflate in administratia de stat .Conditiile de sol sunt deosebit de favorabile indeosebi in zona de lunca a Dunarii unde este cunoscuta fertilitatea ridicata a acestor terenuri si posibilitatile de aprovizionare a culturilor prin aportul freatic .

PROIECTE DE INVESTITII
     - Modernizarea unitatilor de invatamant
     - S-a inceput constructia unei sali de sport ultramoderna in incinta Scolii nr.5 Baneasa
     - Modernizarea drumurilor